|
|
Державний музей українського народного декоративного мистецтва
 |
Адреса: | вул. Січневого повстання, 21 |
Телефон: |
(044) 254-36-42, 254-36-88 |
Сайт: |
www.kplavra.kiev.ua |
|
Державний музей українського народного декоративного мистецтва містить одну із найвеличніших у країнах колишнього СРСР колекцій народного мистецтва. У музейній колекції представлені більше 60 000 експонатів різного часу.
Історія колекції почалася наприкінці XIX століття, коли група відомих українських і російських діячів культури, серед яких були А. Прахов, Д. Щербатський, М. Мурашенко й М. Білящицький, вклала кошти в заснування Київського музею мистецтв, промисловості й науки. Етнографічне відділення цього музею володіло невеликою колекцією народного мистецтва, що згодом була значно збільшена.
Музейна експозиція дає обширне уявлення про історію українського народного мистецтва. Вона складається із двох частин: українське народне мистецтво з першої половини VXII до початку XX століття та українське мистецтво радянського часу.
Кожна частина також розділена на секції: текстиль, різьблення по дереву, кераміка, одяг, вироби із скла, порцеляна й живопис. Експонати кожної із секцій розташовані відповідно до історичних, хронологічних і етнографічних принципів. Колекція пледів, килимів, фабричних і вручну зроблених тканин нараховує 5 000 екземплярів. Процес виготовлення пледів на Україні помітний насамперед своєю національною своєрідністю. У колекції є також зразки художніх тканин: скатертин, рушників (декоративних рушників), національних костюмів і постільних покривал, прикрашених оригінальними орнаментами. Експонати цього розділу представляють продукцію найбільш відомих ткацьких фабрик на Україні: Кровелець, Дігтярі й Богуслав, які продовжують активно функціонувати донині. Колекція набивної тканини значно менша, однак вона містить у собі рідкісні зразки тканини XVII-XIX століть. У музеї представлена величезна колекція вишиванки, що є найбільшою в музеї за кількістю як представлених експонатів, так і майстерень. Значну кількість експонатів представляють у музеї райони Полтави й Києва. Також тут перебуває досить значна колекція експонатів з Поділля й чудові екземпляри вишивки з Буковини й Гуцульських земель. Колекція предметів різьблення по дереву й кістки також є однією з найпрославленіших колекцій музею й нараховує кілька тисяч екземплярів. Вона містить у собі унікальні різьблені речі повсякденного використання, які були поширені в різних областях України. В експозиції також представлені предмети меблів, посуду, інструментів, різьблені частини кінської збруї й музичні інструменти XVIII-XIX століть. Різьблення по дереву радянського періоду представлені предметами з Київського, Полтавського, Чернігівського, Сумського, Черкаського й Львівського регіонів, а також з Поділля, Волхіна, Гуцульських земель і Карпат. Значна увага в музейній експозиції приділена кераміці. Особливий інтерес представляє декоративна черепиця XV-XVI століть. Музейна колекція предметів зі скла є однією з найбільших на Україні. Особливо коштовними, як з історичної, так і з художньої точки зору, можуть вважатися так звані "хути", виготовлені в склодувних майстернях XVII і XVIII століть. Сучасники прагнуть зберегти кращі традиції минулого у своїх роботах і в той самий час відповідати вимогам часу.
Декоративний живопис був популярний в Україні з давніх часів, однак лише в радянський час він став незалежною галуззю народного мистецтва, що представляє собою декоративну панель на папері, виконаний у темпері, гуаші або акварелі. Музей за правом пишається колекцією робіт майстрів декоративного мистецтва.
Музейна експозиція продовжує постійно поповнюватися новими роботами дореволюційного періоду, а також добутками радянських часів і сучасності.
Декоративний живопис був популярний в Україні з давніх часів, однак лише в радянський час він став незалежною галуззю народного мистецтва, що представляє собою декоративну панель на папері, виконаний у темпері, гуаші або акварелі. Музей за правом пишається колекцією робіт майстрів декоративного мистецтва.
Музейна експозиція продовжує постійно поповнюватися новими роботами дореволюційного періоду, а також добутками радянських часів і сучасності. Музей українського народного декоративного мистецтва - один з найбільших художніх музеїв України. Розташований він на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у приміщеннях колишніх покоїв митрополита і прилеглої до них домової Благовіщенської церкви, які являються пам'ятками архітектури ХVІІІ - поч. ХХ ст. Колекція музею була започаткована у 1899р. як одна із складових збірки новоутвореного Міського музею старожитностей і мистецтв, перейменованого у 1904р. у Київський художньо-промисловий і науковий музей. Нині музейну збірку складають понад 75 тис. творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України від ХV ст. до наших днів. Це різноманітні за матеріалом, формою, декоруванням і призначенням предмети домашнього вжитку, перетворені руками талановитих майстрів у високохудожні мистецькі твори. Всі вони мають яскраво визначені регіональні відмінності. У роботах професійних художників декоративного мистецтва простежуються використання усталених народних традицій і тенденція до створення складних просторових композицій образно-асоціативного змісту. В експозиції музею, яка займає площу 1500 кв. м., представлені всі види народного мистецтва України: килимарство, ткацтво, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, рогу та металу, скло, фарфор, писанкарство, народний живопис та іконопис. Гордістю та окрасою колекції є комплекси українського народного вбрання ХІХ - поч. ХХ ст. всіх регіонів України, де в єдиному художньому ансамблі поєдналися мистецтво крою, ткання, вишивки, аплікації, плетіння, обробки шкіри та металу. Привертають увагу традиційні жіночі прикраси: дукачі, корали, венеціанське намисто, вироби з бісеру. Раритетами музейної збірки є дерев'яний різьблений хрест у срібній оправі 1576р., глиняні кахлі ХV - ХVІІІ ст., козацькі люльки та порохівниці ХVІІІ - ХІХ ст., шовкові ткані пояси ХVІІІ ст., гаптовані золотими та срібними нитками предмети церковного шитва ХVІІІ ст., гутне скло ХVІ - ХVІІІ ст., вироби провідних порцелянових і фаянсових підприємств України ХVІІІ - ХІХ ст.: Києво-Межигірської фаянсової фабрики та Волокитинського фарфорового заводу.
Музей володіє найбільшою в Україні збіркою творів народного художника України Марії Примаченко (1909 - 1997), яка складає понад 500 казково-фантастичних композицій. В окремій залі представлені живописні полотна народного художника України Катерини Білокур (1900 - 1961). Вони по праву вважаються перлиною музейної колекції і належать до скарбниці світового мистецтва. Різноманітні виставки систематично знайомлять шанувальників народного декоративного мистецтва з роботами сучасних митців та з творами, що зберігаються у фондах музею.
Музеї
|
|
|