+38 044 451 61 71
+38 067 463 46 03

00-00-0000 00 : 00(GMT+2)

 

 

Оплата он-лайн

Комплекс споруд Іллінської церкви


Адреса:вул. Почайнинська, 2

Комплекс споруд Іллінської церкви

Відвідати це місце варто:

  • Тому що ця церква носить ім’я одного з найбільш шанованого на Україні пророка – Іллі.
  • Тому що перший храм на цьому місці був зведений ще до Хрещення Русі – отже більш, ніж тисячу років тому.
  • Тому що в «Повісті минулих літ» сказано, що саме тут присягав князь Ігор та його військо перед одним з походів.
  • Тому що незважаючи на руйнації, які пережила церква – вона вистояла протягом віків.
  • Тому що до нашого часу частково збереглись перші розписи теперішнього храму.
  • Тому що на території Іллінської церкви є бурса, в якій певний час проживали спудеї Києво-Могилянської Академії, що знаходиться поруч.
  • Тому що богослужіння в ній були відновлені ще за часів радянської влади – у 1960 р., що є дивом.
  • Тому що поруч, поблизу церкви Миколи Набережного, знаходиться джерело з артезіанською водою.
  • Тому що силует Іллінської церкви є невід’ємною складовою образу набережної Подолу.
  • Тому що від початку Іллінська церква разом з прилеглими будівлями є одним з найменших за територією монастирських комплексів у Києві.

Святе місце не буває пустим – так говорить відоме прислів’я. А ми переконуємось в цьому на власному досвіді. Іллінська церква постала ще до Хрещення Русі. Вона призначалась для купців-християн, які припливали до Києва Дніпром. Літописи ж свідчать, що тут був навіть князь Ігор зі свою дружиною.

Сучасна будівля церкви споруджена наприкінці XVII ст., але вона майже повністю збереглась до наших днів. Звісно, вона потерпала від руйнацій, але вціліла для того, щоб бути ще одною з багатьох окрас Подолу.

Місце, на якому стоїть теперішня Іллінська церква, здавна було святим. Тут ще до Хрещення Русі стояла одна з перших християнських церков Києва. Вона слугувала морякам та купцям-християнам, які прибували з інших країн. Також ця церква згадується в «Повісті минулих літ» - там сказано, що саме тут присягав князь Ігор та його військо перед одним з походів.

Будівля, що збереглась майже повністю до наших днів, була зведена 1692 р. коштом подільського міщанина з роду Гудим – про це також свідчить його портрет на стінах храму, написаний за його життя. Звали його – Іван Гудима. Збереглись навіть написи на овалах ґрат: «І» та «Г».

Зовні Іллінська церква біла, майже повністю без прикрас. Через свої невеликі розміри вона здається камерною і втілює спокій та врівноваженість. Спочатку церква мала барокову баню, але після пожежі 1811 р. вона не вціліла, а пізніше вже була відбудована в стилі класицизму. Також в той період до входу було прибудовано чотириколонний портик. Відновлювальні роботи приписують майстрам з кола архітектора І. Григоровича-Барського.

Дзвіниця була зведена на початку XVIII ст. Над нею, ймовірно, працював той самий майстер, який відновлював дзвіницю церви Миколи Доброго – тут ми бачимо з верху баню у вигляді шатра. Такі риси характерні для московського стилю. Під «шатром» розміщені маленькі віконечка «слухи» для дзвонів.

Також на початку XVIII ст. була зведена бурса, яка пізніше отримала назву «Мала брса». Вона являє собою довгу будівлю, також мало прикрашену – лише де-не-де є пілястри. В цій бурсі певний час проживали малозабезпечені спудеї Києво-Могилянської Академії.

Будівлі церкви сильно постраждали під час пожеж 1718 та 1811 р. Після кожної з цих подій відбувались перебудови, що змінювали вигляд комплексу. Більша частина розписів інтер’єру була знищена пожежею 1811 р. – до нас дійшли лише деякі розписи в вівтарній частині храму.

В радянські часи храм спіткала доля більшості українських церков – тут був влаштований склад для збіжжя. Добре, що церква не була зруйнована, хоча на початку XX ст. зазнала руйнувань 1918 р. В приміщенні бурси зробили звичайні житлові приміщення, які спотворили старий інтер’єр будівлі. На диво, 1960 р. тут були відновлені богослужіння. Видно цьому посприяла доля. Цій події передувала також і реставрація 1954 р. А у 1956-1958 роках було відреставровано розписи храму.

Зараз храм дуже активний в релігійному житті міста – тут завжди багато людей, часто відбуваються хрестини та вінчання. Створюється враження, що місце для нього було призначене особливе – недарма він має тисячолітню історію.Церкви й Собори


Подписаться на рассылку
Пошук по сайту
Путівник
Магазини
Статті та Новини
Планування туру
Партнеры проекта

. vashdocent.ru это помощь в написании эссе для студентов.
tel.:  +38044 451 61 71 +380 67 463 46 03

     Сувеніри

Главная Комплекс споруд Іллінської церкви ☎044 451-61-71 Комплекс споруд Іллінської церкви
© 2007 Tour2Kiev.com
Проект РА1
Статьи