Русский

ru

English

en

Ukranian

ua

Немецкий

de

  Обратная связь
Поиск по сайту :
Достопримечательности

00-00-0000 00 : 00(GMT+2)

  

Інститут шляхтянок

 

Інститут шляхтянок


вул. Інститутська, 5.
 
 10 причин:
1. Тому що, так чи інакше, Ви зупинитесь на Майдані;
2.  Тому що зупинившись на Майдані важко залишити поза увагою чудову будівля, що знищується над майданом.
3. Тому що прогулянка по сходах вгору до будівлі інституту шляхтянок, виявиться корисною для Вашого здоров’я.
4. Тому що від оглядового майданчика коло будівлі інституту шляхтянок відкривається чудовий краєвид на центр міста.
5. Тому що ця будівля є однією з небагатьох збережений у Києві пам’яток пізнього класицизму.
6. Тому що інститут шляхтянок є одним з найяскравіших епізодів «жіночої історії» в Україні.
7. Тому що це одне з небагатьох затишних та тихих місць в самому центрі Києва, де можна спокійно почитати газету або подрімати.
8. Тому що нечасто можна побачити, як в образі одного будинку об’єднуються риси заміської садиби та радянського палацу культури.
9. Тому що ця споруда пов’язана з трагічними сюжетами нашої історії: у її підвалах катували та розстрілювали жертв КДБ.
10. Тому що зараз тут кінотеатр, концертний зал, боулінг та багато всього іншого, чим можна розважити себе та свої друзів. 
Інститут шляхтянок – це одне з небагатьох київських будівель пізнього класицизму. Його будував у першій половині ХІХ ст.., одночасно з Університетом, відомий архітектор В. Беретті. Цікаво те, що цей навчальний заклад для дівчаток був задуманий архітектором як затишна, знайома їм з дитинства, садиба, оточена садом.
Розташування будівлі у центрі, його розворот у бік Майдану Незалежності, робить його одним з найбільш помітних та відомих пам’яток архітектури. Саме ці риси на початку ХХ століття привернули увагу нової радянської влади, яка розмістила тут свої заклади. У 1930-х роках в лабіринті підвалів колишнього інституту розташовувалось КДБ.  
 
Інститут шляхетних дівчат. Зведення споруди інституту шляхетних дівчат у Києві було складовою частиною урядових програм, започаткованих ще у другій половині XVIII століття, у сфері жіночої освіти та виховання у Російській імперії. Ці заходи буди спрямовані на створення спеціальних навчальних закладів на початку у Санки-Петербурзі та Москві, а пізніше у найбільших губернських  містах імперії.
    Одночасно із будівництвом споруди університету св. Володимира у Києві за проектом Вікентія Івановича Береті у квітні 1839 року було розпочато зведення будинку Інституту шляхетних дівчат. Місцем для будівництва Інституту була обрана широка простора ділянка зі сквером перед нею, зі старим парком на горі, що круто здіймається над Хрещатиком. Відмова від монументальності, подрібненість архітектурних форм, групування внутрішніх приміщень великими гніздами наближають споруду інституту до великого, але затишного особняка.
    Крупний об’єм класицистичної споруди, обернений головним фасадом до Інститутської вулиці з поворотом до Хрещатика, займає чільне положення на місцевості та серед оточуючої забудови.
    Через новаторські прийомі, застосовані архітектором у конструкції фундаментів, та суперечки через це за наглядовим органом, В.І. Беретті відсторонили від будівельних робіт. Проте через півтора роки архітектор знову приступив до зведення проектованого ним будинку і на середину 1842 року споруда була практично завершена, а через рік здана в експлуатацію.
    У 1863 році до північно-східного кута інституту була прибудована двоповерхова будівля флігеля, схожа з основним корпусом за характером архітектурних та конструктивних рішень. У 1890-і роки на території садиби був зведений двоповерховий цегляний еклектичний будинок гуртожитку, що примикав до північно-східного кута головного корпусу.
    Після встановлення радянської влади в Києві у споруді Інституту розміщувались різні військові та цивільні установи, у передвоєнні роки НКВС.
    У 1920 році пожежа пошкодила північно-західний кут будівлі. У 1941 році споруда значною мірою постраждала від вибухів та наступної пожежі. Цегляний остав був взятий під охорону Управлінням у справах архітектури при Раді Міністрів.
    Відбудована у повоєнний час споруда була значною мірою розширена та доповнена новими архітектурними елементами.

В© 2007 Tour2Kiev.com

НАШИ ПАРТНЕРЫ
tel.: +38044 451 61 71

 

design by