+38 044 451 61 71
+38 067 463 46 03

00-00-0000 00 : 00(GMT+2)

 

 

Оплата он-лайн

Церковь Николая Набережного


Адрес:ул. Г. Сковороди, 12

Церква Миколи Набережного

Відвідати це місце варто:

  1. Тому що церква Миколи Набережного відома ще з князівських часів.
  2. Тому що на одному з фронтонів є чи не єдине зображення св. Петра Могили, на честь якого названа Києво-Могилянська академія, перший навчальний заклад у Східній Європі.
  3. Тому що біля церкви є джерело артезіанської води і невеликий дворик, де можна відпочити.
  4. Тому що від церкви можна легко потрапити до Дніпра, адже недарма це церква св. Миколи, покровителя моряків.
  5. Тому що ця церква – яскравий приклад архітектури українського бароко.
  6. Тому що поруч розташовано декілька церков – усі вони діючі і Ви зможете завітати до будь-якої з них.
  7. Тому що серед студентів існувало (та й існує) повір’я – Микола Набережний оберігає не тільки моряків, а й власне, студентів. Св. Петро Могила, зображений на фронтоні – ще один доказ важливості церкви в житті спудеїв академії.
  8. Тому що витончений силует цієї церкви доповнює мальовничу перспективу подільської набережної.
  9. Тому що ця будівля поєднує урочистість та витонченість барокових прикрас з затишністю та натхненням церковного інтер’єру.
  10. Тому що не дивлячись на перебудови та пожежі, які довелося пережити цій будівлі, тут збереглися витончені барокові розписи.

Крокуючи вулицею Сковороди повз Братський монастир, можна прийти до ще одного осередку духовного життя Києва – місця, де поруч стоять декілька церков. Одна з них – церква Миколи Набережного. Цей святий вважається покровителем моряків, тому не дивно, що церква побудована поблизу Дніпра. Відома вона ще з князівських часів – але тоді вона була дерев’яною. До наших же часів вона дійшла вже перебудованою - кам’яною. Втілив це архітектор Іван Григорович-Барський.

До XVI ст. тут стояла дерев’яна церква. Але, на жаль, вона постраждала від пожежі і була перебудована, архітектор – Іван Григорович-Барський. Побудову церкви датують 1772 – 1775 рр., а освятили її у 1789 р. Стосовно стилів – вона характеризується переходом від барокових форм до класичних. Це стовпоподібний храм з низькими півколами апсид з фігурними ліпленими прикрасами. Кути церкви оформлені декоративними пілястрами коринфського ордера. Вікна прикрашені трикутними маленькими фронтонами. Ці прикраси своєю чіткістю втілюють форми класичного стилю, а хвилясті лінії апсид нагадують про добу бароко. Пожежа 1811 р. сильно пошкодила церкву – храм був відновлений, втрачену барочну баню замінили тоді на напівсферичну з цибулястою маківкою. Зараз баня зеленого кольору, що в поєднанні з білими фасадами стін є втіленням стилю українського бароко.

Початковий інтер’єр церкви був втрачений під час тієї пожежі, того ж 1811 р.У ХІХ ст. відбулась реставрація. У розписах брав участь художник О. Сенчило-Стефановський, товариш Т. Г. Шевченка. У той час з’являється іконостас, який зберігся і по сьогоднішній день. Він витриманий у стилі пізнього класицизму (ампір), його ікони верхнього ряду нагадують ікони Володимирського собору (виконані М. Нестеровим). Одна з найважливіших ікон «Цар царів» датується початком ХХ ст. і виконана у стилі модерн. Ікона св. Миколи, яка розміщувалась в намісному ряду іконостаса, дивом збереглась – 1970 р. її передали живописцям-реставраторам – саме тоді в храмі спалахнула ще одна пожежа. Зважаючи на вік, відновлювали її дуже довго – доки вона не здобула первісного вигляду. Виконана ж вона була невідомим автором, але дуже професійно. Ця ікона носить яскраві ознаки української школи малярства: сяюча позолота, білий, блакитний, червоний кольори. Тло нагадує тканину – завдяки рослинному орнаменту, виконаному у техніці різьблення по левкасу (крейдяному ґрунту).

Поруч з церквою Миколи Набережного у 1860-х роках зводиться дзвіниця з церквою Благовіщення за проектом архітектора М. Іконникова. Шатро дзвіниці та маківка церкви нехарактерні для українського стилю – вони більше тяжіють до псевдоросійського (також, так званий «єпархіальний» стиль).

У ХХ ст. церкву могла спіткати доля бути зруйнованою, як і багато інших. Але, на диво, саме ця церква була єдиним київським храмом, де богослужіння не припинялися у радянські часи аж до 19б0 року. Упродовж 1942-1960 років у приміщенні дзвіниці діяла громада парафії Святого Духа УАПЦ (після другої світової війни - єдина парафія в Києві, де богослужіння звершувалося українською мовою(!). Сам храм св. Миколи Набережного належав тоді іншій громаді. Богослужіння в ньому проводилися церковно-слов'янською мовою. Деякий час після того церква не діє, а від 1992 року церква св. Миколи Набережного знову набула статусу діючого храму. Паралельно продовжено роботи з реставрації іконостасу і розкриття барокового живопису XVIII ст. в західній частині храму силами «Майстерні по реставрації живопису» корпорації «Укрреставрація» (керівник І. П. Дорофієнко).

З часом змінюється зовнішній вигляд будівель, вони отримують інше призначення. Але церкви, якими в Київ до ХХ ст. був щільно забудований, вистоятьі донесуть до нас звістку з минулого про нашу історію.Церкви и Соборы


Поиск по сайту:
Путеводитель
Шопинг
Статьи и Новости
Планирование тура
Партнеры проекта

. vashdocent.ru это помощь в написании эссе для студентов.НАШИ ПАРТНЕРЫ
tel.: +38044 451 61 71   +380 67 463 46 03

MOOI S.R.O. IC 28900316, 10 100, Prague 10, Madridska 637/12, Czech Republic

Киев в миниатюре  Ботанический Сад  Киевские Каштаны  Киевские Святыни 

Главная Церковь Николая Набережного ☎044 451-61-71 Церковь Николая Набережного
© 2007 Tour2Kiev.com
Проект РА1
Статьи